Första medaljörerna korade på MTB-SM | Bicycling.se
MTB / Tävlingar

Första medaljörerna korade på MTB-SM

17 jul 2019

Mountainbike-SM har dragit igång och först var stafetterna för ungdom och seniorer.

Svenska stafettmästare 2019 blev Serneke Allebike CK med Emil Lindgren, Oskar Lind och Mikael Olsson i seniorklassen. I Ungdomsklassen gick SM-guldet till Falu Cykelklubb med Hugo Eliasson, Viggo Karlsson och Oskar Eriksson. 

Jens Jonsson, projektledare för MTB-SM är nöjd med första dagen. "Stämningen har varit hög och det är större publik en fjolårets första dag, vilket är kul. Vi har satsat på fler kringaktiviteter i år och hoppas att vi kan locka en bred publik till evenemangsområdet på Frösö Park. De som inte tidigare sett en cykeltävling kommer förmodligen att slås av hur snabbt cyklisterna kör, det är en spännande och fartfylld sport" , säger Jens Jonsson.

Mountainbike-SM fortsätter med två dagars sprinttävlingar (XCE) den 18 och 19 juli, publikvänliga tävlingar i snabbt tempo. De två sista dagarna, 20-21/7 vigs åt XCO-loppen. Lördagens Elit- och Juniortävlingar (21 juli) går att följa på distans via livestreaming på Svenska Cykelförbundets kanal på solidsport.com/scf.

DAGENS MEDALJÖRER vid Svenska mästerskapen XCR (Stafett)

Senior (distans 6 varv x 5,1 km)

  1. Serneke Allebike CK (Oskar Lind, Mikael Olsson, Emil Lindgren)
  2. Team Crescent (Casper Johansson, Samuel Örnberg, Andre Eriksson)
  3. Varbergs MTB Club 3 (Hugo Eliasson, Viggo Karlsson, Oskar Eriksson)

Ungdom (distans 3 varv x 5,1 km)

  1. Falu CK 1 (Bosse Lövgren, Vilmer Hylen, Anton Unger)
  2. Borlänge CK (Andreas Dahlgren, Axel Eriksson, Elin Karlsson)
  3. Tullinge SK BÄST (Paul Greijus, Adam Nylander, Stina Kagevi

Komplett resultatlista: http://www.mountainbikesm.se/2019/46365.resultat.html

Här är programmet för resten av SM

Torsdag 18 juli (XCE)

Kl. 09.30 – 11.00 Tidskval
Kl. 13:30 – 14:30 Nybörjare, Ungdom Sport
Kl. 15.00 – 17.00 Finalheat F 15-16, P 15-16
Kl. 17.00 – 19.00 Finalheat Junior, Elit

Fredag 19 juli (XCE)

Kl. 9.30-11.00 Tidskval alla klasser
Kl. 13.00-15.00 Finalheat F 10-12, P 10-12
Kl. 15.00-17.00 Finalheat F 13-14, P 13-14
Kl. 17.00-19.00 Finalheat D-Master, H-Master

Lördag 20 juli (XCO)

Kl. 9.00 – 16.00 Ungdom/Junior/Elit
Kl. 09.00: P 15-16
Kl. 09.05: F 15-16
Kl. 10.30: H Junior (Livesänds)
Kl. 10.35: D Junior (Livesänds)
Kl. 13.00: D Elit (Livesänds)
Kl. 15.00: H Elit (Livesänds)

Söndag 21 juli (XCO)

Ungdomsklasser
Kl. 09.00 P 10-12
Kl. 09.30: F 10-12
Kl 10.00: P 13-14
Kl. 11.00: F 13-14
Masterklasser
Kl. 13.00: H30
Kl. 13.01: H50
Kl. 15.00: H40
Kl. 17.00: D30, 40, 50 (1 min mellanrum)

Mer detaljerat program samt resultat publiceras på mountainbikesm.se

LIVESÄNDNING LÖRDAG 21/7 

http://solidsport.com/scf - logga in kostnadsfritt och följ SM för Elit och Junior LIVE

Gilla artikeln





(visas ej)

För att vi skall slippa få in skräpkommentarer och spam av olika slag
från 'robotar' på Internet måste du skriva in en kontrollkod nedan
« skriv talet sjuttiotvå med siffror i fältet här



Följ oss

@bicyclingswe

Följ oss på Instagram!

Få vårt nyhetsbrev!